wtorek, 23 października 2012

Sara Blædel "Mam na imię księżniczka"

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Prószyński.

Sara Blædel pojawiła się na polskim rynku wydawniczym dzięki wydawnictwu Prószyński, które wydało pierwszą część serii z Louise Rick. Ta pierwsza odsłona nosiła tytuł "Handlarz śmiercią", teraz w moje ręce trafił kontynuacja "Mam na imię księżniczka". 

W tym tomie poznajemy dalsze losu Louise i jej, nazwijmy to, "towarzyszy broni", czyli współpracowników z wydziału zabójstw. Oczywiście pojawia się także jej przyjaciółka-dziennikarka, Camilla Lind, która będzie miała swój pośredni udział w przedstawianych wydarzeniach. 
Akcja powieści rozpoczyna się w momencie brutalnego ataku na młodą kobietę w jej mieszkaniu. Gorąca randka przeradza się w brutalny gwałt, a przemiły partner zmienia w pozbawionego zahamowań potwora. Louise, wraz z resztą zespołu, zaczyna prowadzić śledztwo w tej sprawie, a już wkrótce okazuje się, że pojawiają się nowe ofiary. Wychodzi też na jaw, że wcześniej gwałciciel-sadysta już działał, werbując (jeśli można użyć tego określenia) swoje ofiary w internecie. Był czarujący, uprzejmy, przystojny, szarmancki. Idealny partner na namiętną randkę. Która potem przeradzała się w trudny do opisania koszmar. 
Kiedy pojawia się pierwsza śmiertelna ofiara szaleńca, policja robi wszystko, aby odnaleźć zwyrodnialca. Jednocześnie czytelnik ma okazję śledzić osobiste losy policjantki, jej problemy, rozterki i rozczarowania. A także wątki z życia Camilli, przyjaciółki Louise, która wreszcie znalazła mężczyznę swojego życia.

Powieść napisana jest zgrabnym i prostym językiem, bohaterowie budzą sympatię, a akcja posuwa się dynamicznie i czasami zaskakuje. Kolejna udana odsłona z kopenhaską policjantką w roli głównej. Warto zapoznać się z tą serią, całkiem udane kryminały, polecam.

5 komentarzy:

 1. Muszę w końcu przeczytać "Handlarza śmiercią", potem zdecyduję, czy kontynuować serię:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię kryminały, choć znawcą w tej dziedzinie nie jestem;)
  I chętnie przeczytam;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zachęcam, czyta się szybko i całkiem miło:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kurcze, ale się napaliłam na tą książkę :) Trzeba mi zacząć jednak od początku, ląduje w ulubionych.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwsza część z tej serii mnie bardzo wciągnęła i liczę, że uda mi się i tę przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń