Arne Dahl "Na szczyt góry"

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Muza.
"Na szczyt góry" autorstwa Arne Dahla to trzecia książka z cyklu o Drużynie A. Ten szwedzki pisarz, który naprawdę nazywa się Jan Arnald, jest także krytykiem literackim i literaturoznawcą. Zadebiutował w 1990 roku i napisał jedenaście książek z serii o Drużynie A. Wydawnictwo Muza wydało już "Misterioso" i "Złą krew".

"Na szczyt góry" to kolejna odsłona wielowymiarowych śledztw, w których uczestniczą Hjelm, Holm, Norlander, Söderstedt, Chavez, Nyberg i ich szef Hultin. Wskutek wydarzeń, które nastąpiły w poprzedniej części, Drużyna A uległa rozwiązaniu. Zespół rozproszył się, a policjanci zostali przydzieleni do różnych zadań. Jednakże gdy nastąpi skomasowany atak różnego rodzaju aktów przestępczych, policyjna "góra" podejmie decyzję o przywróceniu zespołu najzdolniejszych i najskuteczniejszych gliniarzy.

Zabójstwo kibica w klubie, wybuch w więzieniu, w wyniku którego zginie jeden z pensjonariuszy tego przybytku, spotkanie dwóch przestępczych ugrupowań, które przerodzi się w krwawą jatkę. Na pierwszy rzut oka nic nie łączy te trzy sprawy. Gdy do tego dojdą przestępstwa popełniane na dzieciach, pedofilska siatka i okrucieństwo wobec nieletnich, wydawać się może, że to kompletnie nie ma ze sobą nic wspólnego. Do tego dochodzi wątek skrzywdzonych dzieci i konsekwencje tego w ich późnejszym życiu. Jednakże członkom policyjnej organizacji uda się połączyć elementy układanki i doprowadzić tę zagmatwaną sprawę do końca.

Oprócz pasjonującego śledztwa poznajemy losy poszczególnych członków grupy, ich tajemnice, pragnienia, przekleństwa przeszłości. Każdy z nich nosi swój krzyż i stara się nie załamywać pod jego ciężarem.

"Na szczyt góry" to świetnie napisany kryminał z wątkami politycznymi i społeczno-obyczajowymi. Porusza tragiczne i trudne tematy takie jak pedofilia, rasizm, terroryzm. Niekóre opisy wzbudzają przerażenie, szok, niedowierzanie, a jednocześnie agresję i złość. Książka napisana jest wciągającym językiem, który oprócz otoczki sensacyjnej i kryminalnej jest na swój sposób niekiedy poetycki a nawet metaforyczny. A jednocześnie bezlitosny, prawdziwy i jednoznaczny. Krótkie zwroty, zdania, czasami brutalne, innym razem żartobliwe dialogi, wszystko to sprawia, że prozę Dahla czyta się wyśmienicie. Idealna lektura dla miłośników dobrze napisanych historii kryminalnych, wielowątkowych, z dopracowaną i rozbudowaną intrygą. Polecam i zachęcam także do sięgnięcia po wcześniejsze książki z tej serii.

Komentarze

 1. Coś czuje że to książka idealna dla mnie, ale zacznę od pierwszej, co by być na bieżąco :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ogólnie o autorze juz słyszałam wiele dobrego i utwierdzam się dalej w takiej właśnie świadomości... Może uda mi się kiedyś nabyć książki tego autora i po kolei się z nimi zapoznam. ;)

  Pozdrawiam, Klaudyna.

  OdpowiedzUsuń
 3. mam w planach, a obecnie czytam inną książkę tego autora :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kobieta awaria :) Nowa książka pisze się :D

Moja Jagoda daje do wiwatu :)

Tak to z facetami bywa...