środa, 1 sierpnia 2012

Camilla Läckberg "Księżniczka z lodu"

„Księżniczka z lodu” to pierwsza powieść autorstwa Camilli Läckberg, rozpoczynająca kryminalną sagę z Patrickiem Hedströmem i Eriką Falck w rolach głównych. Do tej pory w Polsce ukazało się osiem tomów tej serii. Zaczęłam czytać trochę „od końca”, ale w tej chwili kompletuję całość i czytam zgodnie z chronologią wydań.


Akcja tego kryminału dzieje się oczywiście w szwedzkiej osadzie turystycznej Fjällbacka, z której pochodzi zarówno sama autorka, jak i bohaterka-pisarka i dziennikarka, czyli Erika Falck. Kobieta przyjeżdża do rodzinnego miasteczka, gdyż jej siostra Anna, zamężna z antypatycznym Lucasem, ma zamiar sprzedać rodzinny dom. Erika nie zgadza się na to, jednak Anna i jej mąż naciskają na sfinalizowanie tej transakcji. Jednocześnie poznajemy pozostałych bohaterów serii, którzy będą pojawiać się w kolejnych odsłonach. Najbardziej znaczącą postacią jest oczywiście policjant, Patrick Hedström, który prowadzi śledztwo w sprawie zagadkowej śmierci jednej z kontrowersyjnych mieszkanek osady. Ciało Aleksandry Wijkner zostaje znalezione zamarznięte w wannie pełnej krwi. Na początku wszystko wskazuje na samobójstwo, jednak już wkrótce policja rozwiewa wątpliwości. Okazuje się, że ktoś odurzył kobietę środkiem nasennym, potem umieścił w wannie i podciął żyły. Patrick rozpoczyna śledztwo, użerając się nie tylko z jego zawiłościami, ale także z szefem-ignorantem, który uważa się za policyjnego asa, a tak naprawdę całą pracę zrzuca na swoich podwładnych. Jednocześnie rozwija się wątek obyczajowy, gdzie główne role grają oczywiście młody gliniarz i pani pisarka. Łączy ich chęć rozwiązania zagadki sprzed lat, która niewątpliwie zadecydowała o losach wielu osób, w tym także zamordowanej Aleksandry. Ale połączy ich coś więcej i okaże się, że miłość potrafi przetrwać lata.
Proza Läckberg to doskonała rozrywka pełna zagadek, intryg, ludzkich słabości, antypatycznych bohaterów, wątków uczuciowych i głównych postaci, którym chce się kibicować. Powieść czyta się szybko, zagadka wciąga czytelnika i sprawia, że ten czuje nieodpartą chęć, aby zajrzeć na końcowe strony książki. Zachęcam oczywiście, świetny kryminał z rozwijającymi się wątkami obyczajowymi.

1 komentarz: