poniedziałek, 20 sierpnia 2012

Nora Roberts "Trzy boginie"

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Świat Książki.


Trzy Mojry to greckie boginie symbolizujące ludzki los i porządek świata. Kloto  to prządka nici żywota, Lachesis-udzielająca, która tej nici strzeże i Atropos-nieodwracalna , która przecinając nić decyduje o końcu żywota. Legenda głosi także, że człowiek posiadający wszystkie trzy boginie będzie miał nieopisane szczęście i szczodrobliwość losu. A teraźniejszość mówi, że będzie mógł żądać za taki komplet horrendalnej kwoty. Nie trudno więc się domyśleć, że ludzie będą zdolni do wszystkiego, aby zdobyć figurki przedstawiające boginie. Do jakich czynów można się posunąć w pogoni za losem, a raczej za materialną stroną tej mitycznej legendy, przekonacie się podczas lektury powieści „Trzy boginie” autorstwa Nory Roberts.

Główni bohaterowie to irlandzkie rodzeństwo Sullivanów, czyli Malachi, Gideon i Rebecca. Na ich drodze staje bezwzględna Anita Gaye, owdowiała milionerka, handlująca antykami i dziełami sztuki. Celem Anity staje się zdobycie posążków przedstawiających trzy Mojry i kobieta posunie się nawet do morderstw, byleby tylko stać się ich posiadaczką. Jednocześnie w różnych częściach świata pojawiają się kolejne osoby, które w pokrętny sposób i poprzez obecne zainteresowania, a także dzięki historycznym związkom z mitycznymi figurkami, stają na drodze rodzeństwa. Doktor Tia Marsh, striptizerka Cleo Toliver i właściciel firmy ochroniarskiej Jack Burdett, niespodziewanie znajdą się w samym środku burzy, w której stawką okażą się bezcenne posążki, a ceną ludzkie życie. 

Co łączy wydarzenia z 1915 roku, kiedy to niemiecka torpeda zatopiła Lusitanię i zginęło wówczas prawie 1200 osób, z irlandzkim rodzeństwem? W jaki sposób uratowanie kobiety i chłopca z tonącego statku odbiło się na życiu Jacka? Co łączy przodków Tii i Sulivanów? A wreszcie, czy uczucie, które pojawiło się w okolicznościach pełnych niebezpieczeństwa i ryzyka, ma szansę przetrwać dłużej?

Pytań jest oczywiście mnóstwo, przeszłość w nierozerwalny sposób wpływa na obecne losy bohaterów, akcja goni akcję, a miłosne zmagania bohaterów są uzupełnieniem przedstawionej w powieści zagadki. Wątek kryminalny, sensacyjny, historyczny i miłosny, sprawia że powieść zyskuje na swej atrakcyjności, stając się niezwykle rozrywkową w odbiorze książką. Ciekawa i pomysłowa historia, którą czyta się błyskawicznie. Warto przeczytać!

2 komentarze: