niedziela, 22 kwietnia 2012

Max Allan Collins "Ostre cięcie"

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Oficynka.

Criminal Minds to amerykański serial kryminalny, którego emisja doczekała się już siedmiu sezonów. U nas jest emitowany na kanale AXN pod tytułem Zabójcze umysły. Bohaterami serii są profilerzy z Jednostki Analiz Behawioralnych Akademii FBI w Quantico. Jak to w seriach bywa, każdy poszczególny odcinek łączą osoby głównych postaci, jednakże w każdej odsłonie grupa agentów boryka się z inną, makabryczną sprawą. Porwania, seryjni mordercy, psychopaci, socjopaci, podpalenia, pedofilia. To tylko garstka człowieczych wynaturzeń, z jaką muszą się zmierzyć agenci: Aaron Hotchner, Jason Gideon, doktor Spencer Reid, Derek Morgan, Emily Prentiss, Jenifer „JJ” Jareau i spec informatyczny, Penelope Garcia. Obecnie na rynku wydawniczym, dzięki wydawnictwu Oficynka, pojawił się pierwszy tom kryminalnych śledztw ekipy JAB, autorstwa Maxa Allana Collinsa, zatytułowany „Ostre cięcie”.
W tej odsłonie mamy okazję zapoznać się z całym zespołem z Quantico, który zostanie poproszony o pomoc w rozwiązaniu dwóch zagadek, na pozór ze sobą nie powiązanych. Otóż w Lawrence, w stanie Kansas, dokonano serii zabójstw na bezdomnych. Jednak zagadką w tej sprawie jest sposób dokonania mordów i stanu, w jakim pozostawiane są zwłoki. Bezdomni przed śmiercią zostali umyci i ubrani w noszone, ale czyste ubrania. Czy to coś oznacza? Na pewno, seryjni mordercy nigdy nie robią nic, co nie miałoby znaczenia. Lecz czy agentom z JAB uda się to znaczenie odczytać? W międzyczasie pojawia się kolejna sprawa. Zrozpaczeni rodzice zgłaszają zaginięcie jedynej córki, dwudziestoletniej Kathy Bonder, studentki filmoznawstwa. Ułożona, bezproblemowa, pozostająca w stałym kontakcie z rodzicami dziewczyna znika bez śladu. W zamian państwo Bonder otrzymują list z żądaniem okupu na zastanawiającą kwotę. Dlaczego porywacze życzą sobie sześćdziesiąt osiem tysięcy dolarów? Czy to nie dziwne? Dla agentów JAB na pewno nie, wiedzą, że to kolejny znak, który muszą prawidłowo odczytać.
Ekipa pod formalnym dowództwem Hotchnera i nieformalnym Gideona rozpoczyna śledztwo w obu sprawach i dąży do ustalenia profilu zabójcy lub zabójców. Jednocześnie szukają powiązań pomiędzy sprawą zabójstw a kwestią porwania studentki. Bo być jest tu jakiś punkt wspólny.
Czytelnik ma okazję poznać pracę profilerów od podszewki, a także ujrzeć tok rozumowania agentów, którzy w każdym momencie są czujni i doszukują się symptomów, które pomogą im dotrzeć do prawdy i po raz kolejny uratować ludzkie życie. Jednocześnie cały czas starając się zachować własne człowieczeństwo i utrzymać równowagę psychiczną, co czasami jest niezmiernie trudne, zwłaszcza wobec makabrycznych obrazów, jakie często są ich chlebem powszednim.
Jeśli ktoś jeszcze nie oglądał serii Criminal Minds, powinien to niezwłocznie nadrobić, a najlepiej zacząć przygodę z profilerami do lektury powieści. „Ostre cięcie” będzie idealnym preludium przed seansem filmowym. Polecam!


1 komentarz: