Asa Lantz "Co się przydarzyło tej małej dziewczynce?"

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Świat Książki.

Åsa Lantz to szwedzka autorka scenariuszy, dziennikarka i copywriterka. Debiutuje thrillerem „Co się przydarzyło tej małej dziewczynce?”, który jest pierwszą częścią cyklu „Genesis”.
Powieść, którą miałam przyjemność przeczytać, przedstawia losy młodej Chinki Yi Young, która po latach postanawia w spektakularny sposób opowiedzieć o swoje tragicznej przeszłości, zaraz po przybyciu ze swej ojczyzny do Szwecji. Przeszłości nie tylko swojej, ale setek chińskich dzieci, które wyemigrowały w poszukiwaniu lepszego życia, lepszej edukacji, jaśniejszych perspektyw na przyszłość. Yi kręci cykl dokumentalny, szokujący i obnażający (w dosłowny sposób), całą prawdę o losie chińskich dzieci. Chińskich dziewczynek. Jednakże po wyemitowaniu przez szwedzką telewizję pierwszego odcinka tego dokumentu, w tajemniczych okolicznościach ginie producent i niedoszły partner młodej Chinki, Ingmar, a ona sama znika i nikt nie wie co się z nią stało. Kontaktuje się jednak ze swym przyjacielem, pisarzem i dramaturgiem, a także byłym policjantem Viggo, którego prosi o wiele przysług. Między innymi o zaopiekowanie się Erikiem, synem Ingmara. Okazuje się, że chłopcu też grozi niebezpieczeństwo, jego rodzinie, siostrze, babci i samemu Viggo. W co zamieszana jest Yi? Dlaczego ktoś nie chce dopuścić do emisji dokumentalnego filmu? Czy rząd szwedzki może mieć coś z tym wspólnego? A może chińska mafia? Viggo podejmuje się ryzykownego zadania odkrycia prawdy i o Yi i o tajemniczych planach szwedzkiego i chińskiego rządu. Tym samym ściąga na siebie olbrzymie niebezpieczeństwo.
Lantz ukazuje okrutny świat imigrantów, skazanych na łaskę i niełaskę ludzi, dla których liczą się tylko własne korzyści, pieniądze, chore pragnienia i władza. Nad wszystkim i wszystkimi. Nawet nad ludzkim życiem. Człowiek staje się towarem, mającym cenę, towarem, który każdy może kupić i mieć.
Niezwykle udany thriller, wciągający, poruszający wiele aspektów i psychologicznych i społecznych. Przedstawiający bezwzględność i odczłowieczenie. Świetni bohaterowie, tak jak biseksualny Viggo, tajemnicza i skrzywdzona Yi, dzieci i młodzież, które buntują się przeciwko temu choremu światu. Odważna, mądra, otwarta, oskarżająca. Polecam, kolejny niezwykły cykl, teraz nie pozostaje nic innego, jak czekać na kolejne części „Genesis”.


Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kobieta awaria :) Nowa książka pisze się :D

Moja Jagoda daje do wiwatu :)

Tak to z facetami bywa...