czwartek, 22 marca 2012

Asa Lantz "Co się przydarzyło tej małej dziewczynce?"

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Świat Książki.

Åsa Lantz to szwedzka autorka scenariuszy, dziennikarka i copywriterka. Debiutuje thrillerem „Co się przydarzyło tej małej dziewczynce?”, który jest pierwszą częścią cyklu „Genesis”.
Powieść, którą miałam przyjemność przeczytać, przedstawia losy młodej Chinki Yi Young, która po latach postanawia w spektakularny sposób opowiedzieć o swoje tragicznej przeszłości, zaraz po przybyciu ze swej ojczyzny do Szwecji. Przeszłości nie tylko swojej, ale setek chińskich dzieci, które wyemigrowały w poszukiwaniu lepszego życia, lepszej edukacji, jaśniejszych perspektyw na przyszłość. Yi kręci cykl dokumentalny, szokujący i obnażający (w dosłowny sposób), całą prawdę o losie chińskich dzieci. Chińskich dziewczynek. Jednakże po wyemitowaniu przez szwedzką telewizję pierwszego odcinka tego dokumentu, w tajemniczych okolicznościach ginie producent i niedoszły partner młodej Chinki, Ingmar, a ona sama znika i nikt nie wie co się z nią stało. Kontaktuje się jednak ze swym przyjacielem, pisarzem i dramaturgiem, a także byłym policjantem Viggo, którego prosi o wiele przysług. Między innymi o zaopiekowanie się Erikiem, synem Ingmara. Okazuje się, że chłopcu też grozi niebezpieczeństwo, jego rodzinie, siostrze, babci i samemu Viggo. W co zamieszana jest Yi? Dlaczego ktoś nie chce dopuścić do emisji dokumentalnego filmu? Czy rząd szwedzki może mieć coś z tym wspólnego? A może chińska mafia? Viggo podejmuje się ryzykownego zadania odkrycia prawdy i o Yi i o tajemniczych planach szwedzkiego i chińskiego rządu. Tym samym ściąga na siebie olbrzymie niebezpieczeństwo.
Lantz ukazuje okrutny świat imigrantów, skazanych na łaskę i niełaskę ludzi, dla których liczą się tylko własne korzyści, pieniądze, chore pragnienia i władza. Nad wszystkim i wszystkimi. Nawet nad ludzkim życiem. Człowiek staje się towarem, mającym cenę, towarem, który każdy może kupić i mieć.
Niezwykle udany thriller, wciągający, poruszający wiele aspektów i psychologicznych i społecznych. Przedstawiający bezwzględność i odczłowieczenie. Świetni bohaterowie, tak jak biseksualny Viggo, tajemnicza i skrzywdzona Yi, dzieci i młodzież, które buntują się przeciwko temu choremu światu. Odważna, mądra, otwarta, oskarżająca. Polecam, kolejny niezwykły cykl, teraz nie pozostaje nic innego, jak czekać na kolejne części „Genesis”.


1 komentarz: