Ramsey Campbell "Zły wpływ"

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Replika.Żyć  wiecznie? Znowu być młodym? Uciekać od nieznanego, od tego, co niezbadane, niesprawdzone, obce, może groźne? Unikać przejścia na „drugą stronę”? A może poznawszy co tam jest, w przerażeniu trzymać się tej żywej części naszego bytowania? Jedno jest pewne. Czy jest to możliwe, czy też nie, na pewno jest bardzo złe, groźne i mrożące krew w żyłach.

Podobnie jak książka Ramseya Campbella, zatytułowana „Zły wpływ”. To właśnie mrożąca krew w żyłach opowieść o kobiecie, która chciała żyć wiecznie. Powieść przedstawia losy pewnej angielskiej rodziny, Dereka, Alison Faraday i ich córki Rowan. Rodzina ma kłopoty finansowe i mieszka w starym domu umierającej ciotki Queenie.  Stara kobieta całe życie wyzwalała zarówno u Alison, jak i u jej siostry Hermione, poczucie zagrożenia, pogardy i nawet wściekłości. Dziewczynki bały się jej, a Hermione wierzyła w złe moce, którymi władała ciotka. Teraz kobieta jest ciężko chora i zdana na opiekę bliskich. Lecz nawet w obliczu śmierci jest w niej coś niepokojącego i groźnego. Gdy umiera, rodzina Faradayów nosi się z zamiarem sprzedaży domu i rozpoczęcia życia gdzieś w nowym miejscu. W tym samym czasie Rowan poznaje tajemniczą dziewczynkę o imieniu Vicky. Nowa koleżanka jest trochę dziwna, czasami zachowuje się jak dorosła i dojrzała osoba i w taki sam sposób się wypowiada. Zaczyna manipulować małą Faradayówną, w której utwierdza przekonanie o tym, że była niechcianym dzieckiem i za wszelką cenę musi pozostać w starym domu. To dopiero początek niesamowitych i porażających czytelnika wydarzeń. Gdy Hermione zorientuje się kim jest Vicky, postanowi zrobić coś, co może uchronić Rowan. Jej decyzja spowoduje szereg tragicznych sytuacji, a Vicky zmieni się nie do poznania i zacznie zachowywać w sposób niezrozumiały i jednocześnie przerażający. Gdy Alison odkryje prawdę, zrobi wszystko, aby uratować swoją ukochaną córeczkę Rowan. Czy uda się jej pokonać potwora? Czy miłość okaże się silniejsza od woli wiecznego życia i pragnienia ucieczki przed śmiercią? Myślę, że w książce „Zły wpływ” poznacie odpowiedzi na te pytania. Oczywiście, jeśli jesteście gotowi  na przerażającą opowieść o tym, jak pragnienie nieśmiertelności może wyzwolić wszystko zło, które tkwi w człowieku.

Powieść Campbella to zgrabnie skonstruowany horror z wątkiem obyczajowym. Historia od początku intryguje i powoli przygotowuje czytelnika na mocne uderzenie głównego wątku. Są sceny, w których groza przenika czytającego, sprawiając że należy mocniej umościć się w fotelu i pilnować czy nikt nie skrada się za plecami. Polecam przede wszystkim miłośnikom tego typu literatury, a także tym, którzy od czasu do czasu lubią się trochę przerazić. Na jesienny ponury wieczór, z hulającym za oknem wiatrem i zacinającym w szyby deszczem… idealna lektura.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kobieta awaria :) Nowa książka pisze się :D

Moja Jagoda daje do wiwatu :)

Tak to z facetami bywa...