piątek, 14 grudnia 2012

Nicola Cornick "Skandalista"

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Mira.


Co wypada damie w arystokratycznych wyższych sferach Anglii? Na pewno nie przystoi jej znajdować się sam na sam z mężczyzną, zwłaszcza takim, dla którego skandale, potyczki i awantury to chleb powszedni. A tym bardziej damie nie przystoi całować takiego mężczyznę i tulić się w zaciszu luksusowego powozu. Jeszcze wiele innych rzeczy nie wypada damie, a na pewno wielkim skandalem jest wyzywanie kogokolwiek na… pojedynek.
Takie bulwersujące zajścia są na porządku dziennym w najnowszej powieści Nicole Cornick, pod tytułem „Skandalista”. 

Tytułowy skandalista to hrabia Benjamin Hawskmoor, bywalec salonów, awanturnik, zawsze kontrowersyjny, zawsze na przekór wszelkim konwenansom. Pochodzi z nieprawego łoża, przeżył biedę i głód, a teraz jedyne co mu potrzeba, to dama z pokaźnym posagiem.
Catherine Fenton posiada pokaźny majątek, który zostanie jej przydzielony w chwili, gdy wyjdzie za mąż. Dlatego jej ojciec, który popadł w poważne kłopoty finansowe, postanawia wydać ją za okrutnego i bezwzględnego Whitersa, który w dodatku zarządza funduszem powierniczym młodej damy. Jednak Kate ma inne plany i już wkrótce obudzi się w niej zawadiacka natura jej dziadka i pokaże do czego jest zdolna młoda dama.

„Skandalista” to naprawdę wciągająca, czasami zabawna, czasami nieco denerwująca powieść. Oczywiście miejscami przewidywalna, bo taka przecież jest konwencja romansu historycznego z nutką sensacji i awantury. Czyta się gładko, bohaterowie wzbudzają zarówno sympatię, jak i antypatię, jest wyraźny podział na tych złych i tych dobrych. I oczywiście nieco złożoności głównego bohatera, którego skandaliczne zachowania to tylko otoczka czegoś głębszego, bardziej bolesnego, sięgającego do jego mrocznej przeszłości. Dlatego polecam „Skandalistę”, jeśli lubicie przygodę, romans i nieco tajemnic, a to wszystko podane w scenerii londyńskiej arystokracji, na pewno nie będziecie zawiedzeni tą książką.

1 komentarz: