poniedziałek, 10 grudnia 2012

Daniel Silva "Spowiednik"


Wciągająca od początku do końca. Facynujący bohaterowie. Dobro i zło. Odniesienia do historii. Do czasów II wojny światowej. Do kwestii żydowskiej. Do… ostatecznego rozwiązania.

W kolejnej odsłonie serii z Gabrielem Allonem, Daniel Silva porusza kontrowersyjny temat związany z wydarzeniami z 1942 roku. Kiedy to podczas konferencji w Wannsee naziści podjęli decyzję o wdrożeniu planu, mającego na celu globalną zagładę narodu żydowskiego. Silva tworzy wokół tego fabułę, w której główną rolę odgrywa równie kontrowersyjne milczenie kościoła katolickiego w stosunku do Holocaustu i równie kontrowersyjne wypowiedzi ówczesnego Papieża, Piusa XII. A właściwie brak tych wypowiedzi, brak jakichkolwiek odniesień do zbrodniczych działań Hitlera w czasie II wojny światowej.

Tym razem Gabriel Allon prowadzi osobiste śledztwo w sprawie zabójstwa swojego przyjaciela, pisarza Benjamina Sterna. Stern zbierał materiały do książki i tajemnice, które wyszły na jaw, sprawiły, że został zamordowany. Jak głęboko w przeszłość sięgnął pisarz? Co łączy wydarzenia sprzed sześćdziesięciu lat z zabójstwem Sterna? A co ważniejsze, jaka jest w tym wszystkim rola kościoła katolickiego i obecnego Papieża, Pawła VII? Allon powoli odkrywa koszmarną prawdę, która doprowadziła do śmierci 6 milionów ludzi. Jednocześnie u jego boku pojawia się piękna Chiara, której dziadkowie zginęli w Oświęcimiu. Chiara wraz z nim przemieszcza się po Europie, poznając tajemnicę sprzed lat, która okazuje się być najtragiczniejszym punktem historii ludzkości. Jak zakończy się ta rozgrywka z przeszłością i morderczo groźną teraźniejszością? Cóż, Silva jak zawsze świetnie prowadzi akcję, co sprawia, że od książki wprost nie można się oderwać.

Chyba wiecie, co chcę napisać w podsumowaniu? Oczywiście. Zachęcam gorąco, to jedna z tych serii, które w miarę czytania kolejnych tomów wciągają coraz bardziej, zaskakują, porywają. To nie tylko świetna sensacja, to także próba rozprawienia się z przeszłością, sięganie po tragiczne tematy, zagadki, tajemnice, albo prawdy oczywiste. Świetna sensacyjna proza z przesłaniem!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza