poniedziałek, 20 lutego 2012

Val McDermid "Ostatnie kuszenie"

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości serwisu Zbrodnia w Bibliotece.


Val McDermid to szkocka pisarka, która zasłynęła serią kryminalną z nadkomisarz Carol Jordan i doktorem Tonym Hillem w rolach głównych. „Ostatnie kuszenie”, to trzeci tom cyklu, po „Syrenim śpiewie” i „Krwawej bliźnie”. Kryminał, którego mnogość wątków, wartka akcja i wyraziści bohaterowie, sprawiają że powieść czyta się z prawdziwą przyjemnością i w wielkim napięciu.

Carol Jordan otrzymuje bardzo niebezpieczne zadanie, którego wykonanie da jej gwarancję decydowania o dalszej karierze w policji. Tony Hill ma dość życia akademickiego i poproszony o pomoc w sprawie prawdopodobnego seryjnego mordercy, podejmuje się stworzenia profilu psychologicznego, pomimo że obiecywał sobie, że do tego już nigdy nie wróci. Los policjantki i doktora psychologii ponownie się przetnie, zwłaszcza że oboje zdają sobie sprawę, że łączy ich coś więcej niż wspólne przeżycia i przyjaźń.
Jednocześnie poznajemy gangstera polskiego pochodzenia, Tadeusza Radeckiego, który od lat działa w szarej strefie, handlując bronią, narkotykami i ludźmi. Pomaga mu w tym jego prawa ręka, serbski bandyta, Darko Krasic. Tadeusz jest w rozsypce, gdyż dwa miesiące temu, w tajemniczym wypadku samochodowym, zginęła jego ukochana Katerina. Gangster podejrzewa, że było to ukartowane zabójstwo i prowadzi własne śledztwo. Jednocześnie ostro działa na rynku nielegalnych imigrantów, walcząc z przeciwnościami losu, który nagle przestał mu sprzyjać. Lecz oto pojawia się piękna i tajemnicza kobieta, która nie dość, że proponuje mu współpracę i jest przysłowiowym darem z nieba, to jeszcze wygląda jak siostra-bliźniaczka ukochanej Kateriny. Czy to przypadek, czy kryje się za tym coś więcej? Radecki ma wiele wątpliwości, ale nagle znajdzie się pod olbrzymim urokiem nieznajomej.
W tym samym czasie w różnych państwach Europy zostają znalezione zwłoki psychologów, a zadane ciałom obrażenia, mogą wskazywać na działanie seryjnego mordercy.

Jak Carol poradzi sobie z ryzykownym zadaniem i co może jej grozić, gdy zostanie zdemaskowana? Co ma wspólnego hitlerowski zamek, w którym prowadzono zakład psychiatryczny dla dzieci z morderstwami psychologów? Co łączy doktora Hilla i nadkomisarz Jordan i czy w obliczu niewyobrażalnego niebezpieczeństwa, to co ich łączy okaże się silniejsze, niż wszelkie zło?
Zapewniam, pytania nie dadzą wam zasnąć i odłożyć książki na półkę, dopóki nie otrzymacie na nie wszystkie odpowiedzi.

Kolejna świetna pozycja, którą pochłania się za jednym podejściem. Wielowątkowość, psychologiczny zarys postaci, intryga, infiltracja, zagrożenie i wreszcie eskalacja przemocy. To wszystko towarzyszy podczas lektury „Ostatniego kuszenia”. Końcowe sceny tylko dla osób o mocnych nerwach. Polecam, kawałek świetnego kryminału i sensacji w pełnym tego słowa znaczeniu.


Przypominam, że tę książkę można wygrać w kryminalnym konkursie u mnie na blogu, szczegóły TUTAJ


2 komentarze:

  1. Z chęcią sięgnę po całą serię tej autorki bo zapowiada się ciekawie :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zachęcam:) Zapraszam też do udziału w konkursie:)

    OdpowiedzUsuń