środa, 9 października 2013

Val McDermid "Odpłata"

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Prószyński i S-ka.


Od jakiegoś czasu czytam książki, ukazujące się cyklicznie i stanowiące część jakiejś serii. Wcześniej zaczytywałam się w Pattersonie i cyklu o Aleksie Crossie. Teraz do moich ulubionych należą powieści o Gabrielu Allonie, Paulu Hjelmie, a także o inspektor Carol Jordan i psychologu, Tony’m Hillu. Ta para występuje w powieściach znanej szkockiej pisarki, Val McDermid i teraz właśnie miałam przyjemność przeczytać najnowszą odsłonę cyklu, zatytułowaną „Odpłata”.

W tym tomie autorka przedstawia dwie sprawy: śledztwo w sprawie morderstw na prostytutkach z różnych poziomów cenowych, jeśli można to tak nazwać, a także wraca do historii z poprzednich części, czyli do złotego chłopca sportu i telewizji, który okazał się seryjnym mordercą nastoletnich dziewcząt. Jacko Vance, bo o nim mowa, po dwunastu latach ucieka z więzienia. Swoją spektakularną ucieczkę planował długo, dopracował każdy szczegół do perfekcji, nie pozwalając sobie na popełnienie choćby najmniejszego błędu. Zabezpieczył sobie tyły w postaci konta na Kajmanach i kilku bezpiecznych domów, jednak najpierw ma kilka zadań do wykonania, bo jest coś, co nie może czekać. Zemsta. Odpłata. Carol Jordan i Tony Hill, którzy przyczynili się do jego aresztowania, muszą ponieść karę. A Jacko zawsze był perfekcjonistą w tym co robił i nawet w akcie zemsty pokaże na co go stać. To będą spektakularne widowiska, pełne krwi i przemocy. Tak jak lubi.

Nad głowami bohaterów zbierają się czarne chmury nienawiści, jednocześnie Carol coraz bardziej oddala się od Tony’ego, a ten wkrótce uświadamia sobie, że ją kocha. Lecz chyba to nic nie zmieni w ich dziwnym układzie. W tym samym czasie giną kolejne prostytutki i Tony pracuje nad portretem psychologicznym sprawcy. To, co ustala, odbiega od dotychczasowych rysów seryjnych morderców.

Gdy Jacko Vance przypuszcza swój szturm na bohaterów, eskalacja przemocy i zła sięga zenitu i wiadome jest, że od tej pory ich życie już nigdy nie będzie takie jak przedtem.
Autorka z niezwykłą dokładnością buduje napięcie i w sposób plastyczny i pięknie rysujący się w wyobraźni czytelnika ukazuje poszczególne wydarzenia, a także z umiejętnością wnika w umysły pokręconych i skalanych złem ludzi. Między wierszami czytamy także o społecznych uprzedzeniach, o roli kobiety, o jej pozycji na stanowiskach kierowniczych i trudnym zadaniu, jakim jest zarządzanie męskim zespołem. Jak zawsze występuje także wątek homoseksualny, gdyż wiadome jest, że McDermid jest lesbijką i w swoich książkach często ukazuje problem mniejszości seksualnych i ich walkę z uprzedzeniami i homofobami.

„Odpłata” to niewątpliwie świetny thriller, w którym oprócz wątków kryminalnych i sensacyjnych, pojawiają się także elementy fabuły, które pozwalają lepiej poznać bohaterów i zrozumieć ich obecne zachowania. Kolejna pasjonująca odsłona serii i aż boję się myśleć, co zafunduje nam autorka w kolejnym tomie o Jordan i Hillu. Polecam.

1 komentarz: