Darkaraghel "Gniew Meleghorna. Opowieści z Borgaanu"

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Autora, za co serdecznie dziękuję:)
Darkaraghel, czyli Paweł Rejdak, to młody entuzjasta i twórca literatury fantasy, który ostatnio został nagrodzony Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zadebiutował zbiorem opowiadań "Oko węża. Opowieści z Borgaanu", która to publikacja doczekała się kontynuacji.
  
Jest nią "Gniew Meleghorna. Opowieści z Borgaanu", antologia fantasy, składająca się z pięciu opowiadań, zatytułowanych: "Zmierzch tytanów", które jest kontynuacją opowieści z pierwszego tomu, "Cena honoru", "Gniew Meleghorna", "Róża zmierzchu" i "Bez przebaczenia". Każda opowieść przedstawia niebezpiecznie zmagania różnych postaci, które jednakże łączy jedna nić wątku, będącego myślą przewodnią całego zbioru opowiadań. Których akcja naprawdę jest niezwykle dynamiczna, niejednokrotnie zaskakuje i trzyma w napięciu. Pozytywnie zaskakuje także język, jakim posługuje się autor, z jednej strony finezyjny i pełen metafor, porównań, malowniczych opisów, a z drugiej ostry, brutalny, prostolinijny. To sprawia, że przedstawione wydarzenia odbiera się jak dobrą sensacyjną opowieść, umiejscowioną jedynie w nieco bajkowym, żeby nie rzec, mitycznym świecie.

Bohaterowie są ciekawie wykreowani, historia świetnie komponuje się z wydarzeniami, które znamy z mitologii greckiej, opowieść jest spójna i bardzo dobrze skonstruowana. Bogate opisy, będące dowodem żywej wyobraźni autora, współgrają z niekiedy zabawnymi dialogami i dynamicznie następującymi wydarzeniami. Moją liderką w tym swoistym panteonie heroicznych bohaterów ukazanych w książce, jest Miranda Tears, której język ostry jak brzytwa wspaniale łączy się z obcesowym sposobem bycia, piękną powierzchownością i niesamowitymi zdolnościami gladiatorki. Myślę, że podczas czytania tej książki, niejeden Czytelnik odnajdzie swojego ulubieńca, któremu będzie kibicował, podczas zmagań jakie zgotował mu autor.

Polecam "Gniew Meleghorna" nie tylko wielbicielom opowieści fantasy, a także tym, którzy cenią sobie żywy język, bogate opisy, obrazy oddziałujące na wyobraźnię czytającego, a to wszystko okraszone akcją na miarę dobrej sensacji. Zachęcam do sięgnięcia po tę lekturę.

Zapraszam także na stronę internetową Darkaraghela: TUTAJ

Komentarze

 1. chyba coś dla mnie :)
  Recenzja jak zawsze super :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja niestety niezbyt dobrze czuję się w takich klimatach, więc mimo rewelacyjnej recenzji nie pokuszę się na tę pozycje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie przepadam za opowiadaniami, ale ta antologia brzmi ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam. Mam niemały zaszczyt i przyjemność nominowania Cię do udziału w zabawie One Lovely Blog Award. Więcej informacji znajdziesz w ostatniej notce na moim blogu "słodko gorzki świat".
  Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kobieta awaria :) Nowa książka pisze się :D

Moja Jagoda daje do wiwatu :)

Tak to z facetami bywa...