"Niewypowiedziany" Mari Jungstedt

Książkę tę miałam okazję przeczytać dzięki serwisowi "Książki Moja Miłość" i księgarni "Matras"

Do czego może doprowadzić brak miłości? Brak opieki? Brak zainteresowania? Brak odpowiedzialności?
W stosunku do własnego dziecka?
W stosunku do mającej problemy uczennicy?
W stosunku do dziewczynki z sąsiedztwa, o której wszyscy wiedzą, że w jej domu nie dzieje się dobrze?
Można by powiedzieć, że o tym jest właśnie ta książka. O samotności opuszczonej czternastoletniej dziewczynki, której matka, mająca problemy z alkoholem, skupia się wyłącznie na sobie i sama zdaje się wymagać opieki i nadzoru. A wszystko zaczyna się od brutalnego morderstwa pewnego fotografa-alkoholika, który zupełnie niedawno wygrał sporą kwotę na wyścigach konnych. Wydawać by się mogło, że motyw jest jasny i czytelny. Upadły człowiek, obracający się wśród podobnych sobie, wygrywa pokaźną gotówkę i wkrótce po tym zostaje zamordowany w swojej ciemni. Pieniądze znikają, podejrzanych jest wielu ale śledztwo zmierza wyraźnie w dobrym kierunku. Jednocześnie poznajemy losy czternastoletniej Fanny Janson, dziewczynki samotnej i nieszczęśliwej, której matka nie radzi sobie ze sobą i własnym życiem, szukając zapomnienia w alkoholu. Dziewczynka poznaje starszego mężczyznę i wreszcie czuje, że komuś na niej zależy i chociaż znajomość ta wzbudza w niej obawy, strach i niesmak, podąża dalej tropem obietnic, prezentów i zainteresowania.


Śledztwo w sprawie morderstwa fotografa prowadzi grupa komisarza Andersa Knutasa. Stopniowo poznajemy jego samego, jego życie, problemy, rodzinne sprawy, stosunki panujące w jego domu. Poznajemy także jego przyjaciół i współpracowników. Karin Jacobsson, inspektor kryminalny, najbliższa współpracowniczka Knutasa, pilnie strzegąca swego prywatnego życia. Thomas Wittberg, także inspektor kryminalny, przystojniak, któremu bliżej do surfera niż do policjanta. Lars Norrby, rówieśnik Knutasa, dokładny i lubiący doszukiwać się drugiego dnia, jest także rzecznikiem prasowym policji. I technik grupy, Erik Sohlman, energiczny i bardzo skuteczny. Akcja rozgrywa się na szwedzkiej wyspie Gotlandia, usytuowanej na południe od Sztokholmu. Inspektor Knutas mieszka w Visby i tutaj ma miejsce większość akcji książki. Autorka umiejętnie dawkuje informacje, które mogłyby pomóc czytelnikowi rozwikłać zagadkę. Świetnie kreuje zarówno główne postaci jak i postaci drugoplanowe. Takie jak Johan Berg, dziennikarz telewizyjny, którego łączy z komisarzem Knutasem zawodowe porozumienie. A także łączy go namiętny romans z pewną zamężną kobietą, romans który przeradza się w szalone uczucie będące jego obsesją i przekleństwem.
Śledztwo posuwa się do przodu, komisarz Knutas nie ma jeszcze pojęcia o istnieniu kogoś takiego jak Fanny Janson, ale czytelnik już wie, że to wszystko zmierza ku tragedii i gdzieś w oddali, wątek nieszczęśliwego dziecka i zapijaczonego fotografa na pewno się zazębi.
Książka wciąga już od pierwszych stron stawiając pytania i zagadki na każdym niemal kroku. Wraz z każdą stroną dowiadujemy się czegoś nowego i już wiemy, że to nie będzie zwykłe śledztwo w sprawie morderstwa dla pieniędzy, że życie człowieka może być nic nie warte, gdy w grę wchodzi zaspokojenie chorej żądzy, że obojętność i brak odpowiedzialności mogą doprowadzić do tragedii. Że często wydaje się nam, że doskonale znamy naszych bliskich, naszych przyjaciół, że wiemy o nich wszystko, a tymczasem ludzka natura jest tak zagmatwana i skomplikowana, a co najważniejsze tak egoistyczna, że jest w stanie przybrać wszelkie możliwe maski aby ukryć swoje prawdziwe oblicze, które mogłoby przerazić każdego normalnego człowieka.
Polecam kryminał szwedzkiej autorki, o którym wiem, że jest jedną z części przygód komisarza Andersa Knutasa i na podstawie tych historii powstał serial w telewizji niemieckiej. Z wielką chęcią sięgnę po pozostałe książki z tej serii, bo patrząc na konstrukcję bohaterów, można się domyślić, że w każdej kolejnej części będą następne odsłony życia poszczególnych członków grupy śledczej i innych współpracowników komisarza Knutasa. A także kolejne intrygujące kryminalne zagadki.

Komentarze

  1. Uwielbiam skandynawskie kryminały, dlatego bardzo chętnie przeczytam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Literatura skandynawska przypadła mi do gustu juz jakiś czas temu, dlatego z przyjemnością przeczytam tę książkę :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Uwielbiam kryminały!:))) również z chęcią bym przeczytała tę książkę;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kobieta awaria :) Nowa książka pisze się :D

Moja Jagoda daje do wiwatu :)

Tak to z facetami bywa...