wtorek, 29 lipca 2014

Veronica Roth "Niezgodna"

Dopiero w ten wakacyjny czas książka "Niezgodna" trafiła w moje ręce. Oczywiście słyszałam wcześniej o tej trylogii, a także o adaptacji filmowej pierwszego tomu, ale jakoś nie ciągnęło mnie do tej powieści. Może dlatego, że skierowana była do młodzieży? Ale w sumie po przeczytaniu śmiało mogę stwierdzić, że jest to opowieść dla każdego czytelnika, który oczekuje dynamicznej akcji, ciekawej fabuły, zagadek i wzbudzających szereg emocji bohaterów. 
Myślę, że nie ma sensu szczegółowe przybliżanie tego, o czym właściwie jest "Niezgodna". Wystarczy, że napiszę: apokaliptyczna przyszłość, frakcje, wybory, źli ludzie i walka. A do tego nastoletni bohaterowie, pierwsze przyjaźnie, pierwsze miłości. I zagrożenie, wszechobecne i pojawiające się niemal na każdy kroku. 
Główna bohaterka to nastoletnia Beatrice, która należy do frakcji Altruistów. Ale stoi przed wyborem, który zaskoczy każdego. "Sztywniaczka" wybiera frakcję Nieustraszonych, najbardziej szalone i ryzykanckie ugrupowanie. Jej brat, Caleb także opuszcza rodzinną frakcję i trafia do Erudytów. Beatrice przyjmuje imię Tris i wie, że ma marne szanse, aby przejść, a nawet przeżyć Nowicjat. Instruktorem jej grupy zostaje Cztery, który od początku wzbudza jakieś dziwne uczucia w dziewczynie. Czy Tris może mu ufać? Czy Cztery okaże się tym, który pozna tajemnicę Tris, sekret, którego wyjawienie może ściągnąć na nią śmiertelne niebezpieczeństwo? Pytań jest wiele i nie można liczyć na szybkie odpowiedzi, bo to przecież dopiero pierwszy tom trylogii. Książkę czyta się błyskawicznie, akcja toczy się równie szybko, a autorka funduje co rusz jakieś jej ciekawe zwroty. Polecam, świetna lektura dla młodszych i starszych czytelników, a ja tymczasem poluję na II i III tom.

3 komentarze:

 1. Pierwszy tom trylogii bardzo mi się podobała. Drugi i trzeci... hm, już niekoniecznie. A szkoda, bo zapowiadało się świetnie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja uwielbiam całą trylogię wiec fajnie czytać że komuś przypadła do gustu ta sama książka :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie Inna
  http://happy1forever.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Pierwszy tom mnie pozytywnie zaskoczył, może kiedyś sięgnę po kolejne.

  OdpowiedzUsuń