poniedziałek, 5 maja 2014

Richelle Mead "Akademia wampirów"

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Nasza Księgarnia.


„Akademia wampirów” autorstwa Richelle Mead otwiera wielotomowy cykl o wampirach, dampirach i strzygach, a wszystko w klimacie amerykańskiej szkoły średniej. W marcu na ekranach kin mieliśmy okazję zobaczyć ekranizację pierwszego tomu i wydanie z aktorami na okładce, którzy odgrywają główne role w adaptacji filmowej, trafiło do mojej biblioteczki dzięki uprzejmości wydawnictwa Nasza Księgarnia.

Jest to definitywnie książka młodzieżowa, ale napisana całkiem sprawnie, czyta się ją szybko i mogę powiedzieć, że w zalewie wampiropodobnych tworów i potworów na pewno wyróżnia się na plus.

Główną bohaterką jest dampirka Rose, przyszła Strażniczka, która opiekuje się wampirzycą z królewskiego rodu, Lissy Dragomir. Obie dziewczyny bardzo się przyjaźnią, a Rose zrobi wszystko, aby chronić swoją podopieczną. Niepokorna Strażniczka wie, że Lissy skrywa pewną tajemnicę, dotyczącą tajemnych umiejętności i jeśli ktokolwiek się o tym dowie, dziewczyna znajdzie się w ogromnym niebezpieczeństwie. Dlatego Rose i jej wampirzyca uciekają z Akademii Świętego Władimira, jednak po jakimś czasie zostają ujęte. Czy powrót w szkolne mury okaże się łatwy? Raczej nie, dziewczyny znajdą się na swoistej „czarnej liście”. I o ile potomkini rodu Dragomirów zbytnio to nie zaszkodzi, to już Rose znajdzie się w sytuacji nie do pozazdroszczenia. Jednak dyrektorka szkoły da jej kolejną szansę i oto dampirka ponownie zacznie się szkolić na Strażniczkę, a jej osobistym trenerem zostanie przystojny i dech w piersiach zapierający Dymitr. Natomiast zupełnie niespodziewanie sama Lissy zaprzyjaźni się z Christanem, odrzutkiem, którego rodzice stali się strzygami. Przyjaźń przeradza się w coś więcej, lecz czy ma szansę na przetrwanie, skoro tę dwójkę dzieli prawdziwa przepaść w wampirzej hierarchii? 
Jednocześnie Lissy musi uporać się z zaskakującymi umiejętnościami, z własnymi słabościami, a Rose odpiera ataki innych uczniów Akademii, a jednocześnie próbuje zrozumieć co właściwie czuje do swojego trenera i mistrza.

To dopiero pierwszy tom cyklu o wampirzej arystokracji, jest to książka łącząca przygodę, humor, sensację i romans. Doskonale nadaje się dla starszej młodzieży, główna bohaterka to dziewczyna z ikrą, nie żadna memeja lub umartwiająca się nad sobą emo-podobna istota. Akcja toczy się wartko, bohaterowie wzbudzają szereg uczuć, od sympatii do niechęci, a nad wszystkim wiszą niewyjaśnione tajemnice. Typowa rozrywkowa młodzieżowa lektura, ale niegłupia i zdecydowanie interesująca.

5 komentarzy:

 1. Miałam przyjemność w tym roku przeczytać wszystkie tomy :) każdy kolejny był coraz lepszy :) Polecam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Niekoniecznie lubię książki o wampirach, ale tą pozycją zaciekawiła mnie Pani.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jednak podziękuję, ale recenzja jak zwykle czytała się sama :)

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja czytałam i byłam niedawno na filmie. Młodzieżówka, to nie ulega wątpliwości, ale na całkiem niezłym poziomie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka z bardzo dobrymi recenzjami i jestem nią zainteresowana :)

  OdpowiedzUsuń