wtorek, 22 września 2020

Robert Ziębiński "Lockdown"

 Wszyscy przeżyliśmy lockdown, kiedy wybuchła pandemia koronawirusa i okazało się, że musimy zostać w domach. Firmy przeniosły się na system homeoffice, pozamykano sklepy kina, salony kosmetyczne. A także banki. A co, jeśli wówczas okazałoby się, że pilnie potrzebujemy ogromnej sumy pieniędzy, bo porwano nasze dziecko?

W takiej właśnie sytuacji zostaje postawiona bohaterka powieści „Lockdown”, autorstwa Roberta Ziębińskiego.


Olga Maj, multimilionerka, bizneswoman, samotnie wychowująca dorastającą córkę, Dominikę, nie wie, że atakująca ludzi tajemnicza śmiertelna choroba, będzie w sumie jej najmniejszym problemem. Dominika zostaje porwana, a jej kierowca, Karol, prawdopodobnie nie żyje. Porywacze żądają okupu w wysokości dziesięciu milionów euro. Czyli czterdziestu milionów złotych. Gdyby nie to, że banki są nieczynne, ta suma nie stanowiłaby dla Olgi problemu. Ale co w sytuacji, gdy Warszawę opanowało wojsko, na ulicy umierają ludzie, a w domu kobieta ma zaledwie milion złotych? Wówczas z pomocą przychodzi pracownik pani Maj, którego nie tak łatwo zabić. Rozpoczyna się jazda po opanowanej przez pandemiczną gorączkę Warszawie, podczas której bohaterowie odwiedzają podejrzane i doskonale znane w półświatku miejsca, gdzie kontaktując się z gangsterami-biznesmenami, sołncewską mafią i ludźmi rządzącymi podziemiem stolicy, zbierają sumę potrzebną do wykupu dziewczyny.


Jest to pełna niebezpieczeństw wycieczka po Warszawie, trup ściele się gęsto, nie tylko wskutek pandemii, ale i poprzez gangsterskie rozgrywki. Akcja toczy się dynamicznie, odkrywane są kolejne karty i brudne sekrety, a także powody, dla których Dominika została porwana. 

Autor stworzył niezwykle sugestywny obraz miasta ogarniętego śmiertelną chorobą, w której w ciagu kilkunastu godzin bohaterowie muszą uratować dziecko i siebie. 

„Lockdown” to wciągająca powieść sensacyjna, ograniczona czasem, a przez to jeszcze bardziej trzymająca w napięciu. Warszawa pokazana przez autora, jest groźna, brudna, podejrzana, a jednocześnie na swój sposób ujmująca, niczym w „Gangach Noego Jorku” Scorsese.

Polecam, świetna lektura, dla wszystkich wielbicieli dobrych sensacyjnych powieści.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz