niedziela, 5 lipca 2020

Joanna Jax "Drugi brzeg"

Joanna Jax to znana autorka powieści, których akcja dzieje się w określonych realiach historycznych. Najnowsza książka, „Drugi brzeg” przenosi czytelnika do 1919 roku i pozwala być świadkiem rodzącego się po odzyskaniu niepodległości państwa polskiego. Czytelnicy mogą także obserwować jak rodził się bolszewizm, jakimi ideałami kierowali się „towarzysze”, blisko współpracujący z Feliksem Dzierżyńskim i w jakim stanie była Armia Czerwona. I jak doszło do sławetnej Bitwy Warszawskiej, zwycięskiej dla polskich żołnierzy, dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego.

Ale to wszystko jest tylko fabularnym tłem do pięknej i pełnej zawirowań historii miłosnej. Główną bohaterką jest młodziutka Wiktoria Niemojska, która dopiero co pokonała ciężkie zapalenie płuc, wywołane grypą-Hiszpanką. Jej starszy brat, Fryderyk, jest żołnierzem, który pragnie budować nową Polskę. Młodszy-Gustaw, studiuje medycynę i jego głównym zajęciem jest uwodzenie pięknych panien. Kiedy Wiktoria poznaje byłego przyjaciela starszego brata-Piotra Kondratowicza, jej życie zmienia się całkowicie. Ale niebawem legnie w posadach, gdyż Kondratowicz to zapalony komunista i Bolszewik, wkrótce czerwonoarmista. Ale przecież serce nie sługa i nie rozumie tego, że on nie jest dla niej, a ona nie dla niego. Gorące uczucie wybucha, równie szybko, jak zapędy Armii Czerwonej, która chce uczynić z Polski kolejną republikę. Na drodze bohaterów staje mnóstwo przeciwności zarówno losu, jak i tych, uwarunkowanych historią.

Na uwagę zasługuje perfekcyjnie opracowane tło fabularne, widać, że autorka przeprowadziła bardzo szczegółowy research, dzięki któremu możemy przenieść się do końca lat dwudziestych XX wieku i w sposób niezwykle przystępny dowiedzieć się, jak tworzyło się państwo polskie po zakończeniu I wojny światowej.
„Drugi brzeg” to pięknie napisana historia o wielkiej miłości, której na drodze stają przekonania i ideały. Ale może to właśnie miłość okaże się silniejsza? Polecam gorąco wszystkim ceniące sagi rodzinne z historią w tle.


Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Skarpa Warszawska.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz