Posty

Wyświetlanie postów z grudzień, 2011

Anne Holt "Ślepa bogini"

Obraz
Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości serwisu Zbrodnia w Bibliotece.
Anne Holt to norweska autorka powieści kryminalnych z rozbudowanymi wątkami społeczno-politycznymi. Książka "Ślepa bogini", którą miałam przyjemność przeczytać, z powodzeniem można zaliczyć do tego właśnie gatunku. To udana historia kryminalna z mocnym akcentem właśnie politycznym i społecznym. Na uwagę zasługuje dodatkowy fakt, że jest to debiut autorki, o czym dowiedziałam się już po zakończonej lekturze i co było nie lada niespodzianką, gdyż powieść napisana jest w sposób bardzo dojrzały, zarówno warsztatowo, jak i merytorycznie. Ale do rzeczy.  "Ślepa bogini" to pierwsza część cyklu o norweskiej policjantce Hanne Wilhemsen. Akcja rozpoczyna się w momencie, gdy zdolna prawniczka Karen Borg, podczas spaceru z psem, znajduje zmasakrowane zwłoki narkomana. Niedługo po tym morderstwie zostaje znalezione kolejne ciało. Tym razem ofiarą jest prawnik zamordowanego mężczyzny. Hanne Wilhemsen od począt…

Moje opowiadanie na Gryzipiórku:)

Obraz
Zapraszam na bloga Gryzipiórek, gdzie opublikowano moje opowiadanie "Gliniarskie lato czyli miłość i kara".
Czytajcie i komentujcie:)))
Gryzipiórek-KLIKNIJ
Dlaczego lubię czytać kryminały?

Obraz
Tamtego dnia postanowiłam wracać przez park. Byłam spóźniona, za pół godziny zaczynał się Teatr Sensacji "Kobra", a mi uciekł autobus tuż sprzed nosa. To był mój ulubiony czwartkowy wieczór, nie darowałabym sobie, gdybym nie dotarła na czas. Pojechałam innym autobusem i wysiadłam po drugiej stronie parku. Nie należałam do osób szczególnie strachliwych, ale gdy weszłam w ciemną czeluść parku, poczułam się jakoś dziwnie. Przed oczami pojawiły się wszystkie znane postaci z obejrzanych filmów, bohaterowie strasznych opowieści, ścigani przestępcy z przeczytanych kryminałów.  Zza drzewa szczerzył się do mnie diabolicznym uśmiechem Hannibal Lecter, na ławce siedział Mężczyzna, który nienawidził kobiet. Na polance leżał Umierający dandys, który we Własnym gronie zdawał się być Niewidzialny, a na pewno Niewypowiedziany. Mordercy patrzyli na to wszystko z pobłażliwością, a nad całą polaną roztaczał się złowrogi Cień gejszy. Mściciel planował następny krok, a Pisarz, który…

Filmowe powroty

Obraz
Niedawno prezentowałam swoje ulubione książki, do których mogę powracać wciąż i wciąż. Teraz przedstawiam moje ulubione filmy, które oglądałam już kilka razy i cyklicznie do nich powracam. Kolejność przypadkowa. Oto mój filmowy TOP:
"Pamiętnik" 
"Pamiętnik" to historia pewnej miłości, która rozkwitła na początku lat 40. gdzieś w Karolinie Północnej. Duke (James Garner) odczytuje ją  starej kobiecie cierpiącej na chorobę Alzheimera (w tej roli Gena Rowlands). Dzięki sile uczucia przeżywa na nowo cudowne chwile swojej wielkiej miłości. Przypomina sobie, kiedy po raz pierwszy zobaczył Allie Nelson (Rachel McAdams) - ich spotkania, wspólne wakacje i trudny okres rozstania, gdy zniknęła z jego życia na siedem lat...  "Pamiętnik" jest ekranizacją bestsellerowej powieści Nicholasa Sparksa. Prawa do realizacji filmu na jej podstawie studio New Line Cinema zakupiło już w roku 1995. 
"Milczenie owiec"

Agentce FBI, Clarise Starling, zostaje powierz…

Jan Costin Wagner "Zima lwów"

Obraz
Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości serwisu Zbrodnia w Bibliotece.
Jan Costin Wagner to germanista i historyk, urodził się w Niemczech i tam też obecnie mieszka. Jednakże jego drugim domem jest Finlandia, ojczyzna jego żony, a także miejsce akcji jego książek. "Zima lwów" jest jego trzecią powieścią z serii o komisarzu Kimmo Joenta, którą miałam z niemałą przyjemnością okazję przeczytać. Dzięki niezawodnemu serwisowi Zbrodnia w Bibliotece, oczywiście.
Komisarz Kimmo Joenta to mężczyzna, który w całości poświęca się swojej pracy i prowadzonym sprawom. Przeżył osobistą tragedię i nie ma chwili, aby nie wracał pamięcią do ostatnich chwil spędzonych z umierającą żoną. Jednocześnie próbuje normalnie żyć i być dobrym policjantem i przyjacielem. 
Akcja tej powieści zaczyna się w wigilijny wieczór, kiedy to na dyżurze Kimmo pojawia się tajemnicza kobieta, która chce złożyć doniesienie o gwałcie. Wkrótce potem zostają znalezione zwłoki samotnego narciarza, które należą do Patrika La…

Moje publikacje na portalu Duże Ka

Od jakiegoś czasu współpracuję z tym zwariowanym portalem i bardzo sobie tę współpracę chwalę:) Teraz redakcję działu Książka objęła moja przyjaciółka Kasia Taki jest świat , tak więc działa się nam wespół zespół świetnie.
W ostatnim czasie ukazały się na portalu moje kolejne recenzje, które po jakimś czasie pojawią się także na moim blogu. Póki co, zapraszam na Duże Ka, można tam przeczytać moje opinie na temat dwóch ciekawych powieści:
Graham Masterton "Krzywa Sweetmana"
Sherrilyn Kenyon "Pocałunek nocy"

Na te święta i nie tylko...

Obraz

Anna Łacina "Kradzione róże"

Obraz
Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Autorki.

Młodość, beztroska, przygoda. Poszukiwanie swojej drogi w życiu, pierwsze miłości, fascynacje. Łapanie dnia, czerpanie z każdej przeżytej chwili. Hej przygodo!
Tego doświadczają bohaterowie książki Anny Łaciny, zatytułowanej "Kradzione róże". Jaśmina, Romek i ich przyjaciele wyruszają w wakacyjną wyprawę do Grecji, będącą połączeniem zwiedzania i pracy. Siostra Jaśminy, Róża, jedzie na pielgrzymkę, na której spotyka tajemniczego Ariela. Zafascynowana chłopakiem, dowiaduje się o nieszczęściu, jakie go dotknęło i postanawia udać się z nim w dalszą podróż. W tym czasie Jaśmina próbuje uporać się z uczuciami, którymi obdarza Romka, nie wiedząc do końca, co tak naprawdę on czuje do niej. I czy w ogóle coś czuje. Jednocześnie poznajemy rodziców obu dziewczyn, którzy już wkrótce zostaną postawieni na równe nogi, gdyż okaże się, że jedna z ich córek zaginęła. 
Czytając, jesteśmy umiejętnie wciągnięci w dwa równolegle wątki i ciężko się z…

Literackie powroty

Obraz
Literackie powroty to nic innego jak książki, do których lubię wracać. Czasami po latach, innym razem w odstępach kilku miesięcy. Są to powieści, które czytałam kilka razy na przestrzeni, powiedzmy, ostatnich dwudziestu lat. Niektóre z nich ukazały się oczywiście stosunkowo niedawno, z innymi zetknęłam się jako nastolatka, czy licealistka. Może, dzięki temu, naprowadzę Was na lekturę, której jeszcze nie czytaliście:)
Oto moje literackie powroty: (kolejność przypadkowa)

 Błękitny zamek to kultowa wśród miłośników twórczości Lucy Maud Montgomery książka. Wzruszająca, zabawna, magiczna i zaskakująca opowieść o tym, jak być sobą, skąd czerpać siłę, by osiągnąć swój cel i spełnić najskrytsze marzenia - dla czytelników w każdym wieku! Valancy nie poszczęściło się w życiu. Dobiega trzydziestki, a wciąż nie zaznała prawdziwej miłości i smaku przygody. Prowadzi nudną egzystencję starej panny, mieszkając pod jednym dachem z nadopiekuńczą matką i wścibską ciotką. Na szczęście nigdy nie jest…

Gryzipiórek zaprasza!

Obraz
Zapraszam na nowy literacki blog "Gryzipiórek". Jest to nowy pomysł autorstwa grupy pisarzy, którzy poznali się na fejsbukowej grupie Tfórca. Również mam przyjemność być członkinią tej grupy i także dołączyłam do projektu "Gryzipiórek". Na blogu ukazywać się będą, a właściwie już się ukazują, autorskie opowiadania twórców bloga, wywiady z pisarzami, recenzje. 
Już teraz możecie przeczytać opowiadania Ewy Bauer, Agnieszki Turzynieckiej, Krzysztofa Maciejewskiego, Kornelii Romanowskiej, Anety Rzepki, Mai Porczyńskiej. 
Ukazał się także ciekawy wywiad z Romualdem Pawlakiem i Anną Klejzerowicz. Poza tym cyklicznie pojawiają się recenzje, między innymi mojego autorstwa.
Blog dynamicznie się rozwija, zapraszajcie do odwiedzin znajomych, czytajcie opowiadania i zostawiajcie komentarze, opinie, sugestie. ZAPRASZAMY:)))
Twórcy bloga: Agnieszka Turzyniecka, Ewa Bauer, Michał Stonawski, Maja Porczyńska, Krzysztof Maciejewski, Szymon Adamus, Anna Pasikowska, Kornelia Romanowska, …

Colette "Klaudyna odchodzi"

Obraz
Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa WAB

„Klaudyna odchodzi” to czwarta książka z serii o Klaudynie, autorstwa francuskiej pisarki Sidonie-Gabrielle Colette. Jedna z największych skandalistek belle-epoque, znana z kontrowersyjnego sposobu bycia, gustująca w kobietach, odważna, otwarta i burząca wszelkie konwenanse. Jej seria o Klaudynie w przeważającej części zawiera wątki autobiograficzne, które potwierdzają plotki o jej życiu i charakterze jej związków. 
W ostatniej odsłonie to nie Klaudyna jest główną bohaterką powieści. Tym razem śledzimy losy Annie, zahukanej młodej mężatki, dla której mąż jest całym światem, władzą ustawodawczą , panem mężem, który decyduje o wszystkim i planuje dziewczynie niemal każdą minutę jej życia. Jednakże mamy okazję być świadkami przemiany młodej kobiety, która poszukuje własnej tożsamości i przebija się do świata zewnętrznego, odzyskując własną osobowość i przestając być marionetką w rękach zaborczego męża. Oczywiście pomaga jej w tym, mię…

Maureen Jennings "Biedny Tom już wystygł"

Obraz
Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Oficynka.


„Biedny Tom już wystygł” to trzecia powieść Maureen Jennings opowiadająca o życiu i śledztwach detektywa Williama Murdocha. Wysoki przystojny policjant mieszka i pracuje w XIX-wiecznym Toronto, przeżył osobistą tragedię, tracąc przedwcześnie ukochaną osobę i teraz próbuje ułożyć sobie życie, wciąż szukając miłości. Jednocześnie na jego drodze zawodowej pojawiają się nowe zagadkowe sprawy, które Murdoch z determinacją i niezwykłą systematycznością rozwiązuje.  Tym razem kolejne śledztwo dotyka go bezpośrednio, bo oto na służbie ginie młody konstabl Oliver Wicken. Przy jego ciele znaleziono także liścik, który może wskazywać na złamane serce, zawód miłosny, a wszystkie pozostałe ślady kierują tropy w stronę samobójstwa. Murdoch od początku nie wierzy w to, aby sympatyczny konstabl sam pozbawił się życia, jednakże po rozprawie właśnie taka jest decyzja sądu. Czy słuszna? Dla detektywa raczej nie. Od początku coś mu nie pasuje i …

Patricia Highsmith "Ripley pod wodą"

Obraz
Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości portalu DużeKa.
Recenzję można także przeczytać tamże: CZYTAJ


Jak to jest być zabójcą, oszustem, paserem, bezlitosnym graczem? Do tego sprytnie unikającym odpowiedzialności, mistrzem kamuflażu, ekspertem od przybierania masek, idealnym "drugim ja". I gdy jeszcze wszystko sprzyja, okoliczności są więcej niż sprzyjające i nawet autor, twórca, stworzyciel jest mi przychylny? Wówczas... wszystko jest prostsze i nie ma rzeczy niemożliwych. Taką właśnie postacią, szczęśliwcem z pogmatwaną duszą jest główny bohater serii książek o Tomie Ripleyu, autorstwa Patricii Highsmith. To angielska autorka kryminałów, które w większości zostały zekranizowane, między innymi przez Alfreda Hitchcocka. Highsmith zasłynęła właśnie serią o Ripleyu, a chyba jedną z najbardziej znanych adaptacji filmowych jest "Utalentowany pan Ripley", w której główną rolę zagrał znany amerykański aktor, Matt Damon.
W najnowszej książce Patricii Highsmith poznajemy nast…

Przedświąteczny stosik i życzenia:)

Obraz
Mały przedświąteczny stosik czeka na mnie:


Czyli:
Graham Masterton "Krzywa Sweetmana" - portal DużeKa i wydawnictwo Replika
Danuta Wałęsa "Marzenia i tajemnice" - zakup własny

I jeszcze życzenia i śliczna "firmowa" bombka od wydawnictwa Mira :)))

 Lubię to! :)))


Umberto Eco "Cmentarz w Pradze"

Obraz
Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości portalu DużeKa.
Recenzja została opublikowana na tymże portalu. TUTAJ


Teorie spiskowe. Co jakiś czas słyszymy to hasło, przy okazji co dramatyczniejszych wydarzeń na światowej scenie, czy to politycznej, czy społecznej, czy wreszcie w odniesieniu do historii. Działania jednostki lub grupy ludzi mające na celu wpojenie do opinii publicznej zafałszowanej prawdy o danym wydarzeniu czy sytuacji, aby osiągnąć swój osobisty cel. Manipulacja, manewrowanie każdym człowiekiem na świecie, kreowanie zrozumienia zaistniałych sytuacji w taki sposób, aby było to zgodne z zamierzeniami i planami autorów spisku. Czy jest to możliwe. Aby na globalną skalę przeprowadzić takie działania? Co należy zastosować? Na pewno efekt synergii. Poza tym synchronizm, konsekwencję, bezlitosne trzymanie się planu. A może to tylko wymysł tych, którzy wszędzie doszukują się podstępu i nie wierzą w nieszczęśliwe zbiegi okoliczności, tragiczne wydarzenia, które spłatał tylko i wyłącz…

Ramsey Campbell "Zły wpływ"

Obraz
Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Replika.


Żyć  wiecznie? Znowu być młodym? Uciekać od nieznanego, od tego, co niezbadane, niesprawdzone, obce, może groźne? Unikać przejścia na „drugą stronę”? A może poznawszy co tam jest, w przerażeniu trzymać się tej żywej części naszego bytowania? Jedno jest pewne. Czy jest to możliwe, czy też nie, na pewno jest bardzo złe, groźne i mrożące krew w żyłach.
Podobnie jak książka Ramseya Campbella, zatytułowana „Zły wpływ”. To właśnie mrożąca krew w żyłach opowieść o kobiecie, która chciała żyć wiecznie. Powieść przedstawia losy pewnej angielskiej rodziny, Dereka, Alison Faraday i ich córki Rowan. Rodzina ma kłopoty finansowe i mieszka w starym domu umierającej ciotki Queenie.  Stara kobieta całe życie wyzwalała zarówno u Alison, jak i u jej siostry Hermione, poczucie zagrożenia, pogardy i nawet wściekłości. Dziewczynki bały się jej, a Hermione wierzyła w złe moce, którymi władała ciotka. Teraz kobieta jest ciężko chora i zdana na opiek…

Moje własne zwierzakowo i nie tylko:)

Obraz
Chcę Wam pokazać moje kochane kocurki. Są moją radością i lekiem na ponury dzień. Szara grubaska (mówię to cicho, żeby nie usłyszała, bo się zamknie w sobie) to Misia. Ma 2 i pół roku, została wzięta z domu tymczasowego, wcześniej zabrana ze schroniska. Była pogryziona przez kocura, miała poważną ranę na szyi. Teraz jest małym pieszczochem, uwielbia "barankować", turlać się po dywanie i wystawiać brzuchol (a ma co, sza!) do głaskania.  Ten drugi koleżka to Pikselek. Mój mąż wrócił z nim kiedyś z imprezy od kolegi, który też ma dom tymczasowy dla kotków. Pikselek został odłowiony z działek. Ma 1,5 roku. Bardzo kocha Misię. No i mnie:)
Przedstawiam Wam, Misię i Pikselka:)

A tu przedstawiam rocznego Dragona, który trafił do naszego domu we wrześniu ubiegłego roku. Dragon to wielbiciel Misi i Pikselka, gotów jest nawet zostawić miskę pełną jedzenia, byleby tylko pobawić się z kotami. Poza tym, Dragon je wszystko, łącznie z parasolem ogrodowym i zderzakiem samochodowym. Taki... grze…

Carlos Ruiz Zafon "Światła września"

Obraz
Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Muza.

Światło. Zawsze kojarzy się z czymś dobrym, ciepłym, miłym. Ze słońcem, radością, blaskiem. Z oświetlonym pokojem, przytulnym i miłym dla oka kącikiem. Z czymś, co powinno stwarzać poczucie pewności i gwarancji bezpieczeństwa. Co jest tego przeciwieństwem?  Mrok, ciemność, zmierzch, ciemny zaułek, pogrążony w szarościach korytarz, pokój. I cień. Niektórzy wierzą, że jest wytworem szatana. Że to jego ślad bytności na świecie i sygnał, że zło zawsze gdzieś tam jest i czuwa. I czeka. Gotowe, by zaatakować niemal w każdej chwili. Z czym spotkali się bohaterowie książki "Światła września", autorstwa Carlosa Ruiza Zafona? I z jednym i z drugim. I z dobrem i ze złem. Światłem i ciemnością, blaskiem i cieniem. Główna bohaterka, Irene Sauvelle, po śmierci ojca i wegetacji w Paryżu, przybywa wraz z matką i braciszkiem Dorianem do rezydencji Lazarusa Janna. Cravenmoore to olbrzymia budowla, obok której mieści się nieczynna fabryk…

Grudniowa porcja lektur-odsłona druga

Obraz
Kolejne wspaniałe książki czekają, aż je wezmę "na tapetę". Ech... żeby tylko człowiek nie musiał chodzić do pracy:(
I od góry:
Anne Holt  "Ślepa bogini" - serwis Zbrodnia w Bibliotece Jan Costin Wagner "Zima Lwów" - serwis Zbrodnia w Bibliotece Dennis Lehane "Pułapka zza grobu" - serwis Zbrodnia w Bibliotece Maureen Jennings "Biedny Tom już wystygł" - wydawnictwo Oficynka Anna Łacina "Kradzione róże" - prezent od Autorki:)
Smakowita porcyja, nie ma co!

Bluszczowo w grudniu:)

Obraz
Zapraszam do lektury grudniowego numeru BLUSZCZA.
A w nim szereg ciekawych (jak zawsze) artykułów, wywiadów, opowiadań. I również coś, co dotyczy bezpośrednio mnie:)
Wywiad ze mną na stronie 65 i recenzja "Zakładu o miłość" autorstwa Damiana Gajdy na 103 stronie.
Zapraszam serdecznie do lektury:)

Monika Szwaja "Matka wszystkich lalek"

Obraz
Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa SOLPowieść "Matka wszystkich lalek" to najnowsza książka w dorobku pisarki, Moniki Szwai. Zwana przez niektórych jej najlepszą książką. Czy tak jest? Nie jestem w stanie ani potwierdzić, ani zaprzeczyć, gdyż było to moje pierwsze spotkanie z prozą pani Moniki. Ale mogę powiedzieć jedno. Spotkanie to zaliczam do niezwykle udanych. Poruszających. I wciągających.
Autorka przedstawia historię dwóch kobiet, żyjących w zupełnie innych czasach. Elżunia Szumacher jest małą dziewczynką i mieszka z ukochaną rodziną na Śląsku. W Polsce toczy się wojna i dziewczynka wie, że to coś bardzo złego. Ale żyje w otoczeniu najbliższych, a gdy od tatusia, zwanego "tacimkiem" dostaje piękną lalkę, nie przejmuje się tak bardzo sprawami dorosłych, bawiąc się i rozmawiając ze swoją nową zabawką. Którą także nazywa Elżunią. Jednakże okrutny świat dorosłych już wkrótce przerwie beztroskie dzieciństwo dziewczynki i zmieni jej przyszłe losy. M…